Hołownia spotkał się z kandydatem węgierskiej opozycji na premiera
"Podczas spotkania politycy dyskutowali m.in. o nadchodzących wyborach w Polsce i na Węgrzech, o obecnych zagrożeniach regionalnych i globalnych, a także o wyzwaniach, szansach i ograniczeniach, stojących przed opozycją zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce" – czytamy w komunikacie.
Na zakończenie spotkania liderzy Polski 2050 i Mindenki Magyarországa podpisali wspólne oświadczenie, potępiające plany wejścia PiS i Fidesz do frakcji politycznej w PE, w skład której mieliby wejść przedstawiciele partii nacjonalistycznych.
Krytyka Kaczyńskiego i Orbana
"Zdecydowanie potępiamy plany dotyczące wejścia partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego i partii Fidesz Viktora Orbana do frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim, tworzonej przez partie znane z aktywności o charakterze nacjonalistycznym i protekcjonistycznym, a także przez ugrupowania sprzyjające destabilizującym działaniom Kremla" – napisano w oświadczeniu.
"Formacje takie jak francuskie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, włoska Lega Matteo Salviniego, czy niemiecka Alternative fur Deutschland prowadzą działania niezgodne z polską i węgierską racją stanu. Ich aktywność obliczona jest na osłabienie funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej, a tym samym na obniżenie poziomu naszego wspólnego bezpieczeństwa" – podkreślono.
"Destabilizują Unię"
"Nieporadność, tchórzostwo i kłótliwość polityków partii kierowanych przez Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego destabilizują Unię, zaś ich działania podważają znaczenie traktatów, które legły u podstaw powstania Wspólnoty i jej rozwoju" – stwierdzono w oświadczeniu.
Hołownia i Márki-Zay wezwali Kaczyńskiego i Orbana do "rezygnacji z planów łączenia sił z ugrupowaniami o charakterze otwarcie proputinowskim i antyeuropejskim". "Z całą stanowczością apelujemy o to, aby bezpieczeństwo swoich wyborców, swoich rodaków, postawili przed własnym, doraźnym interesem politycznym" – napisali.